Робота в офісі – минуле століття. Або як урізноманітнити свої трудові будні без відриву від виробництва?

Аутсорсинг, аутстаффінг, фріланс і віддалена робота – синоніми чи ні?

30% українців дадуть відповідь: “Звичайно, синоніми”, 20% здивуються – “А що таке аутстаффінг?”, 35% логічно припустять: “Кожному поняттю своє значення. Напевно, все-таки не синоніми” і тільки 15% точно знають різницю. Ми і, напевно, Ви, шановний читачу, выдносимось до тих самих 15%. Але все ж пропонуємо скооперуватися і роз’яснити різницю для інших. Для початку хотілося б заспокоїти тих, хто вважав ці поняття синонімами. Ви не дуже-то і помилилися. Фріланс, аутсорсинг, аутстаффінг і віддалена робота походять від одного материнського терміну “Підряд”. Але потім кожен з дистанційних братів пішов своєю дорогою.

Поговоримо по поняттям:

Аутсорсінг – це офіційне, документально оформлене надання спеціалізованих послуг компанією-аутсорсером іншій компанії на тривалій або постійній основі. Для такого співробітництва підписується спеціальний договір з купою нюансів, про які піде мова нижче.

Фріланс – це той же аутсорсинг, але в два дешевше для роботодавця і не настільки офіційний. Іншими словами, це надання дрібних і одноразових послуг одним виконавцем (фрілансером), який працює на своє добре ім’я і, в основному, полігамний у виборі роботодавців. Для фрілансерів, чим їх більше, тим краще.

Дистанційна робота – це та ж офісна робота на одного роботодавця, тільки в трусах, майці і на своєму дивані.

Аутстаффінг – це, коли одна компанія “позичає” співробітника іншої компанії для виконання певних функцій. Компанія замовник сама визначає умови, на яких відбувається цей процес, а виконавець і його “агент” (він же офіційний роботодавець) скромно погоджуються або зухвало відхиляють пропозицію.

Плюси і мінуси співробітників типу підрядних?

Для початку зазначимо, в чому ж все-таки позитивні сторони для компанії в роботі дистанційних працівників:

По-перше, це свіжий погляд на Ваш проект, особливо, коли свої фахівці морально видихались;

По-друге, це, найчастіше, високопрофесійний погляд;

По-третє, інсайдери в більшості випадків не можуть конкурувати з ними в професіоналізмі;

По-четверте, це відмінне рішення на випадок необхідності виконання тимчасової, одноразової, але трудомісткою роботи, з якою не може впоратися штатний фахівець;

По-п’яте, це відмінний спосіб для роботодавця заощадити на офіційному працевлаштуванні співробітника, особливо, якщо мова йде про віддаленого співробітника, фрілансера або співробітника, який працює в порядку аутстаффінгу. Якщо мова йде про аутсорсинг, питання економічності, стає досить спірним.

Але не можна назвати такою спосіб співпраці безхмарним. Свої підводні скелети і камені в шафі (мінуси) само собою є:

№1 Ризик відтоку корпоративної інформації. Випадково-не випадково, але ви розумієте – клієнтів багато, пара зайвих слів “про свій багатий досвід” – і про вашу компанію складають легенди;

№2 Поверховість. Виконавець, не заглибившись у всю глибину, напрацьовану роками, структури і культури підприємства, ризикує прийняти невірне рішення. Особливо, важкі наслідки можуть очікувати компанії з багаторічною історією існування.

№3 Робота по годинах. На відміну від своїх колег, фрілансери, в основному, роблять свою роботу в чітко обумовлений час. І, якщо свого співробітника ви можете змусити засидітися до 12 і доробити проект, то працівників, які працюють віддалено, такого терпіти не буде, хіба що за додаткову плату.

Як узаконити відносини з …

… аутсорсером?

Договори аутсорсингу по своїй суті – це договори підряду: звичайні, але із “застереженнями”.

Бонус! Пропонуємо вам кілька порад щодо укладення подібних договорів в ІТ сфері:

1) До підписання договору замовнику бажано отримати максимально точну характеристику всіх понять договору;

2) Бажано чітко домовитися про терміни реагування на інциденти, щоб уникнути можливих затягувань;

3) Важливим моментом є і час доби, в яке буде вестися роботи;

4) У договорі слід чітко описати комп’ютерне обладнання, з яким будуть вестися роботи. Зазвичай, така інформація міститься в Угоді про Рівні Послуг – невід’ємної частини договору.

4.1. Запитайте у компанії-аутсорсера, чи знає вона, що таке “Угода про Рівень послуг”. Відповідь на дане питання покаже їхній рівень і компетентність.

5) Необхідно чітко визначитися з контактними особами і способами зв’язку з ними. Тут йдеться, як про основних фахівців, так і про альтернативних, які зможуть тимчасово замінити обслуговуючого вас програміста на випадок, скажімо, його відпустки.

... Надомником (дистанційним працівником)?

Єдиним нормативним актом, який згадує про можливість роботи на дому в даний момент є (Увага!) Постанова Державного комітету СРСР з Праці і соціальних питань від 29.09.1981 року “Про затвердження Положення про умови праці надомників”.

Постанова, в цілому, було видана з метою забезпечення роботою жінок в декреті, інвалідів і сезонних працівників, але через відсутність іншого нормативного акту, багато хто керується саме її статтями для узаконення трудових відносин. Цей документ передбачає роботу працівників, які працюють віддалено, на підставі звичайного трудового договору.

1) Отже, Типовий трудовий договір.

Самий вірний і надійний спосіб для всіх: роботодавець отримує юридично оформленого працівника і додаткові податкові витрати, а співробітник – соціальні гарантії, робоче місце і чай з печивом від компанії. Все по-класиці: трудовий договір-трудова книжка-наказ.

2) Якщо ви вважаєте, що класика трохи застаріла, але Закон є закон, для Вас як роботодавця є варіант наступний: Типовий трудовий договір … по ІНТЕРНЕТУ.

Як це працює?

• Оголошення про пошук роботи – це публічна оферта. Відповідь на оголошення від роботодавця – акцепт. У ньому зазвичай значаться умови роботи в компанії;

• Якщо здобувач згоден з умовами, сторони переходять до наступного етапу – співбесіди. Якщо немає можливості провести її особисто, цілком підійде спілкування, на приклад, за допомогою скайп-конференції. Під час співбесіди обговорюються основні моменти співпраці та нюанси трудового договору;

• Після чого слід третій етап – підписання договору в двох примірниках. Із пересиланням документів може допомогти звичайна пошта або, на приклад, Нова Пошта: швидко і доступно.

                                                                                   … фрілансером?

Якщо праця надомників хоч якось регулюється, то фрілансери – фаутично поза законом: спеціальних нормативних актів під них не придумали і трудовий кодекс на них не поширюється.

Багато фрілансерів обходяться формальною усною домовленістю з роботодавцем на власний страх і ризик. Причому, страшно і ризиковано обом: і замовнику, і виконавцю. Серйозніші представники незалежних фахівців намагаються робити все по букві Закону і звертаються до Цивільного кодексу, укладаючи цивільно-правові договори (договори підряду, договір на надання послуг та ін.)

Він дуже зручний для роботодавців, оскільки зберігає його кошти і звільняє від відповідальності за співробітника. І корисний для фрілансерів, якщо він правильно і грамотно прописаний. Так, таким співробітникам не бачити 24-денної відпустки, лікарняних і корпоративів, але йому не доводиться ненавидіти людей, товплячись в транспорті і сидіти в задушливих офісах під суворим наглядом керівництва. У Вас є два керівники: Ви і Дедлайн.

                                                                                      … аутстаффером?

Аутстаффінг – це тема для окремої статті. Але якщо коротко, то вся схема побудована наступним чином:

Компанія-підрядник з аутстаффінгу наймає собі в штат фахівців вузької спеціалізації і в разі потреби за певну плату передає цих фахівців в тимчасову “оренду” (лізинг) замовнику. У підсумку, замовник отримує співробітника, але фактично не несе за нього відповідальність, а тільки вилучає з нього максимальну користь і платить гроші підряднику.

Як бачите, Ви вправі обрати будь-який спосіб роботи, уникаючи рутинного “з 09:00 до 18:00”.

Читайте більше корисної інформації та цікавих порад від юристів “Діс-Експерт”: http://dis-expert.com.ua/ua/juridichni-statti/

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах