Довіряйте правильно. Як скласти ідеальну довіреність. Поради спеціалістів

Сьогодні хотілося б звернути трохи Вашої уваги на питання довіреностей. Багато хто схильний применшувати їх значення. Хоча в сучасних правових відносинах, як в бізнесі, так і в повсякденному житті, довіреність може як допомогти, так і зіграти з Вами злий жарт. Тому, щоб у Вашому житті траплялося менше злих жартів, пропонуємо Вам наступний матеріал до ознайомлення.

ЯК СКЛАСТИ ДОВІРЕНІСТЬ, ЯКЩО РАНІШЕ ЦЬОГО НЕ РОБИВ?

Поняття: Довіреність є письмовим документом, який видається для представництва інтересів перед третіми особами та в якому фіксуються повноваження по здійсненню операцій чи інших правомірних дій. (п. 3 ст. 244 Цивільного Кодексу України).

Дійові особи: Довіритель і Довірений (-і), Треті особи

Довіреність, як правило, складається в письмовій формі, хоча законодавець і не виставляє до цього питання суворих вимог.

Вона може бути складена як на фірмовому бланку (який часто є у кожної компанії), так і у вільній формі з обов’язковим зазначенням необхідних реквізитів.

Крім того, довіреності можуть бути простими або ж нотаріальними (про це детальніше читайте далі).

Реквізити – це ті елементи довіреності, без яких вона не може називатися довіреністю. Опустивши хоча б один з них, Ви робите неробочим весь “організм”.

Тому, щоб не забути, радимо кілька разів уважно ознайомитися з цим невеликим переліком реквізитів:

1) Найменування документа (як корабель назвеш, так він і попливе. А якщо ніяк не назвеш, самі розумієте, що вийде);

2) Особисті дані Довірителя (прізвище, ім’я, по батькові, адреса проживання, паспортні дані);

3) Особисті дані Довіреної особи;

4) Текст документа (цей реквізит важко упустити, але на всяк випадок…)

5) Місце і дата складання (дата необхідна для відліку терміну дії документа)

6) Підпис Довірителя (як посвідчення того, що Довіритель Не проти представлення його інтересів Довіреною особою)

7) Печатка Довірителя (якщо той є підприємством);

8) Відмітка про завірення (мається на увазі, нотаріальне засвідчення підпису, яке, до речі, потрібно далеко не завжди)

9) Юридичні дії, які належить вчинити Довіреній особі (вони повинні бути правомірними, конкретними та здійсненним)

ПРОСТА, НОТАРІАЛЬНА ЧИ, МОЖЛИВО, “ПСЕВДОНОТАРІАЛЬНА” ДОВІРЕНІСТЬ?

Як згадувалося вище, існують довіреності прості письмові та нотаріальні. Крім того можна виділити і, так звані, “псевдонотаріальні” довіреності.

З простими довіреностями все зрозуміло: бланк, необхідні реквізити і поїхали. Такі довіреності можуть використовуватися для отримання грошей (зарплати, стипендій та ін.) або для пошти. Для їх верифікації досить буде, скажімо, підпису начальника установи, в якій Ви працюєте.

Нотаріальні довіреності включають в себе позначку від нотаріуса про те, що підпис довірителя насправді належить останньому. Така форма ОБОВ’ЯЗКОВА для представлення інтересів людини адвокатом в суді, для довіреностей на право розпорядження нерухомістю або корпоративними правами.

Важливими моментом є те, що згідно з Наказом Міністерства Юстиції України від  22.02.2012 № 296/5 “Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України”:

“Посвідчені нотаріусами довіреності, а також передоручення за ними, припинення їх дії підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей”

ПОРАДА:

Якщо має місце  довіреність щодо представлення інтересів в суді, з неї сміливо можна виключати такі повноваження юриста, як зменшення розміру позовних вимог, право на відмову від позову, визнання пред’явлених позовних вимог, відкликання або відмову від апеляційних і касаційних скарг, укладення мирових угод і т.д. Це захистить Вас від непотрібних махінацій і перевищення повноважень довіреної особи.

Є випадки, коли довіреність може не завірятися нотаріусом, але прирівнюється до нотаріальної (“псевдонотаріальна” довіреность). Для прикладу можна привести ситуацію, коли довіреність фізичної особи, яка проживає у населеному пункті, в якому відсутній нотаріус, може засвідчуватися уповноваженою посадовою особою органу місцевого самоврядування.

ЯК ДОВГО МОЖЕ ДІЯТИ ДОВІРЕНІСТЬ?

Термін дії довіреності (на відміну від дати її складання) не є обов’язковим реквізитом.

Термін, на який може бути видана довіреність, визначається відповідно до статті 247 Цивільного кодексу України. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії.

Термін дії довіреності зазначається словами і визначається роками, місяцями, тижнями, днями і не може бути визначений настанням будь-якої події.

СКАСУВАННЯ ДОВІРЕНОСТІ

Довіреність (в більшості випадків) може скасовуватися в односторонньому порядку Довірителем. Йому необхідно сповістити про своє рішення довіреної і максимальну кількість третіх осіб, до яких документ має відношення.

Крім того, законодавство передбачає такі умови для припинення дії довіреності:

● закінчення строку дії довіреності;
● відмова представника від вчинення дій, передбачених довіреністю;
● припинення діяльності юридичної особи, що виступає в якості довірителя або довіреної;
● скасування довіреності довірителем;
● смерті фізичної особи, що виступає в якості довірителя або довіреної, оголошення її померлою, визнання безвісно відсутнім або недієздатним, обмеження цивільної дієздатності.

ПОРАДА:

Про скасування довіреності слід інформувати Довірителя якомога швидше і бажано  у вигляді цінного листа з описом вкладення. Оскільки дії довірених осіб, вчинені у проміжку між скасуванням документа та інформуванням про це, вважаються легітимними.

ЩЕ КІЛЬКА НЮАНСІВ …

  • А ВИ ЗНАЛИ, ЩО? В США, крім звичайних довіреностей, можуть зустрічатися її специфічні види.

На приклад, довіреність на випадок втрати довірителем дієздатності (фізичної або розумової повноцінності) – називається постійною (durable).

Оформлення довіреності заздалегідь, з набуттям юридичної сили лише з моменту, коли довіритель стане недієздатним, зветься умовною (standby).

Також можна видати тимчасову (temporary) довіреність, на приклад, для няні своєї дитини, щоб та мала право приймати окремі рішення в невідкладних випадках.

  • ЦІКАВО! Ви маєте право видати довіреність відразу декільком особам, причому вони можуть діяти від вашого імені індивідуально або всі разом. Хоча, це може потягнути необхідність встановлення взаємної згоди по кожному питанню.
  • ДО УВАГИ! При веденні справ за кордоном часто трапляються моменти, коли довіреність не визнається. В такому випадку, слід завірити документ в консульстві або попросити адвоката, який допомагав у складанні довіреності (якщо такий був) зв’язатися з компанією і підтвердити юридичну силу документа. (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2709-15)

ПОРАДА НАОСТАНОК:

Якщо довіритель схвалить угоду, яка була здійснена його довіреною особою з перевищенням повноважень, він автоматично погоджується з неправомірними діями довіреної особи. Тому, як ми не раз вже повторювали, панове підприємці і не тільки підприємці, БУДЬТЕ УВАЖНІ!

На нашому сайті Ви також можете ознайомитися із таємницями укладання ідеального договору: http://dis-expert.com.ua/ua/juridichni-statti/9-porad-dlya-ukladannya-idealnogo-dogovoru/

 

З турботою про вас,
Діс-Експерт

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах