ФОП чи ТОВ – першочергова дилема підприємця

Вирішивши започаткувати свій бізнес, в першу чергу, проаналізуйте діяльність, яку Ви плануєте вести. Це допоможе Вам обрати оптимальну організаційно-правову форму (ОПФ) Вашого майбутнього підприємства.

“Діс-Експерт” підготував невеличку шпаргалку для майбутніх керівників малого бізнесу, які не визначилися із формою своєї діяльності. Оскільки мова піде про малий бізнес, доцільним було б розглянути ті ОПФ, які найбільш придатні для такого виду діяльності: ФОП та ТОВ.

Класично, почнемо з термінології.

ФОП – це фізична особа, людина, яка працює як підприємець. 

ТОВ – це юридична особа, тобто організація, заснована одним або декількома особами, статутний капітал якої розділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Тепер зробимо детальніше порівняння по основним критеріям.

Учасники

Учасником ФОП є одна особа – він же директор, і, частіше за все, – бухгалтер та основний виконавець. Це не означає, що бідний директор має на своєму горбі тягнути бухгалтерію та інші види роботи підприємства. Він має право наймати  спеціалістів. Проте й відповідальність за свої та за дії цих спеціалістів буде зобов’язаний нести він усім своїм майном.

ТОВ може включати в себе до 100 учасників, які ділять між собою статутний капітал.

Відповідальність

 Один з небагатьох мінусів ФОП, як згадувалося вище – це її відповідальність. Особа-підприємець має нести відповідальність за свої дії, за дії своїх підлеглих ВЛАСНИМ майном. Тобто завжди є ризик відкрити бізнес, щоб заробити більше грошей. А в результаті загубити те, що мав. Проте такі ситуації з ФОПами трапляються не так уже й часто.

Учасники ТОВ відповідають за недоліки в роботі свого підприємства лише у межах своїх вкладів. Розмір таких вкладів (часток) встановлюється установчими документами. Це вигідно відрізняє цю ОПФ від її побратимів.

Реєстрація

Для того, щоб зареєструвати ФОП, вам не потрібно багато чого робити. Не треба обирати назву (вона завжди збігається з Вашим прізвищем – ФОП Перебийнісчерезбедро І.А.), вам не потрібна печатка та статутний капітал.

Для реєстрації необхідно подати до органів реєстраційної служби:

– заповнену реєстраційну картку;

– копію ідентифікаційного коду;

– квитанцію про сплату реєстраційного збору.

Зареєструвати ФОП можна і самостійно. До того ж останнім часом у ФОП з’явилася можливість реєстрації в онлайн-режимі на сайті Мін’юсту. Правда, це тільки реєстрація в держ. реєстрі. Щоб стати на облік у податковій, все одно доведеться йти до держорганів із заявою.

Для реєстрації ТОВ потрібно визначитися з унікальною назвою,  розробити печатку, скласти статут, обов’язково обрати юридичну адресу: http://dis-expert.com.ua/ua/juridichni-statti/yuridichna-adresa-v-pitannyah-i-vidpovidyah/

А вже після цього в місцеву державну реєстраційну службу подаються наступні документи:

– Два екземпляри статутів ТОВ з підписами;

– Протокол установчих зборів ТОВ з підписами засновників;

– Заповнена реєстраційна картка;

– Копія квитанції про сплату реєстраційного збору на суму 170 грн.;

– Нотаріально посвідчена довіреність (якщо реєстрацію здійснює представник);

– Заява щодо обрання спрощеної системи;

– Копія паспорту та коду.

При великому бажанні можна пройти процедуру реєстрації самостійно. Хоча зусиль та нервів на це Ви можете витратити чимало. Тому у цьому випадку краще не економити та звернутися до фахівців: http://dis-expert.com.ua/ua/reyestratsiya-kompaniyi/

Бухгалтерія

Для ФОП немає нічого складного у бухгалтерії.  Візьміть весь ваш дохід і відніміть від нього 5% або 3% якщо ви працюєте з ПДВ. Заплатіть щомісяця 34,7% від мінімальної зарплати як ЄСВ (єдиний соціальний внесок) і Бінго! Ви чудовий бухгалтер! Звіти ФОП здає або раз на квартал (3-4 групи), або раз на рік (1-2 групи). Також необхідно занести звіт по ЄСВ, також в податкову, раз на рік. На цьому ведення бухгалтерії для ФОП (ФОП) закінчується.

Будучи директором ТОВ, вам доведеться відвідувати податкового інспектора раз на місяць, і це незалежно від того, є у вас грошові надходження чи ні. Звичайно ж вести юридичну особу одному не вийде, потрібно наймати професійного бухгалтера, інакше можна закопатися, а потім висьорбувати проблеми, коли можна сконцентруватися повністю на побудові бізнесу.

Статутний капітал

Реєстрація ФОП не потребує якогось мінімального капіталу. Єдиною оплатою при реєстрації стане збір у розмірі двох неоподаткованих мінімумів (17грн х 2)

Розмір статутного капіталу ТОВ регламентується установчими документами (не менше 800 грн.) та вноситься кожним учасником окремо в грошовому або майновому еквіваленті. Крім того, частка учасника ТОВ може складати навіть 1 грн., хоча спеціалісти радять ставити суми часток більш реального розміру, щоб у разі ліквідації до Вас не виникло зайвих запитань. Статутний капітал підлягає сплаті учасниками до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ.

Висновок: переваги та недоліки

Переваги ФОП:

1) Проста процедура реєстрації, що дає можливість самостійно провести всі реєстраційні операції;

2) Ідеальний варіант для того, хто не має великого статутного капіталу;

3) Проста бухгалтерія, для якої не обов’язково мати цілого навченого фахівця.

Недоліки ФОП:

1) ФОП не дає великого простору для розвитку. Тому, якщо ви бажаєте розвивати свій бізнес, рано чи пізно вам доведеться змінювати форму підприємства;

2) Невеликий вибір назв для підприємства – цілий один варіант – Ваше прізвище;

3) Відповідальність всім своїм майном;

4) Податок на “повітря”, який необхідно сплачувати навіть у разі якщо ваше підприємство не веде жодної діяльності.

Переваги ТОВ:

1) Відповідальність, обмежена сумою владу учасників;

2) Потенціал для майбутнього росту.

Недоліки ТОВ:

1) Складна бухгалтерія (порівняно з ФОП);

2) Ускладнена процедура реєстрації, яку краще покласти на юристів, аніж тягнути самостійно;

3) Досить високі вимоги до статутного капіталу;

4) Податок на “повітря”, який необхідно сплачувати навіть у разі якщо ваше підприємство не веде жодної діяльності.

А тепер справа за Вами!

Визначилися? Телефонуйте: (067) 500-24-25; (093) 535-32-13; (044) 486-42-77 або зв’яжіться з нами через e-mail: ooo.dis.expert@gmail.com

Наша мета – ваш успіх!

 

З повагою,

Діс-Експерт

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах