Гроші ходять за пацієнтом або Медреформа в Україні

 Що добре? Що погано? І які підводні камені?

Нещодавно по Києву з гучним гуркотом прокотилася медична реформа, яка спричинила за собою масові обговорення. Одні панікують, інші не розуміють, що сталося, треті, взагалі не в курсі того, що відбувається. Так чи інакше, українська нація заворушилася.

Мета нашої статті – розставити всі дужки над “й” і збільшити кількість раціонально налаштованого народу, щоб ми могли адекватно реагувати на те, що відбувається і адаптуватися під дійсність. Тому ми пропонуємо найдієвіший спосіб – об’єктивний аналіз.

Давайте розглянемо ситуацію з трьох сторін – плюси, мінуси, підводні камені.

Почнемо з хорошого!

Що ж хорошого обіцяють нам прийдешні зміни?

1) Медицина частково все ще залишається безкоштовною

а) Безкоштовною буде первинна медична допомога;

б) Послуги СВОГО сімейного лікаря:
– спостереження за станом здоров’я;
– діагностика і лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних станів;
– супровід пацієнтів з хронічними захворюваннями;
– невідкладна допомога;
– направлення пацієнта на надання спеціалізованої або високоспеціалізованої медичної допомоги;
– профілактика;
– вакцинація;
– огляди і дослідження пацієнтів з груп ризику;
– консультації.

в) Певні види досліджень:
– загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
– глюкоза крові;
– загальний холестерин;
– аналізи сечі;
– електрокардіограма (ЕКГ) в стані спокою;
– мікроскопія мокротиння;
– швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

г) Екстрена медична допомога.

Для того, щоб обслуговуватися СВОЇМ лікарем, з ним потрібно буде підписати договір про співпрацю. Відтепер лікарі будуть не просто лікарями, а підприємцями. І більш того, Ви зможете обирати того спеціаліста, з яким Вам найкомфортніше спілкуватися. Здорова конкуренція – це не погано. Навіть, якщо це стосується сфери медицини.

Після укладання договору Ви можете розраховувати на безкоштовну консультацію цього лікаря.

2) Безкоштовні ліки

Не поспішайте радіти, але і впадати у відчай поки теж зарано. Список безкоштовних медикаментів ще не затверджений, але є всі підстави вважати, що безкоштовними залишаться кошти для паліативної допомоги, іншими словами, знеболювальні для невиліковно хворих людей.

3) Лікарська гідність

Як не крути, у лікарів з’явитися відмінна можливість показати всю глибину своїх медичних умінь і розкритися, як незалежна особистість. Підприємець – звучить гордо.
 
4) Високі зарплати у лікарів

За прогнозами вони збільшаться до 11-18 тис.грн/міс, що не може не радувати.

Що поганого?

1) Невідповідність конституції

В Конституції України передбачено, що держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Конституція України не передбачає можливості встановлення будь-яких винятків із зазначених положень, крім обмежень в умовах воєнного або надзвичайного стану. А нова реформа створює той самий виняток. І тепер питання, як реформатори вийдуть з цієї ситуації? Або ж вони залишать таке кричуще порушення основного закону без уваги?

2) Захист прав пацієнтів

У новому законопроекті чітко не визначений механізм захисту прав пацієнтів. Точніше в ньому передбачається створення Ради пацієнтського контролю, проте, як саме буде здійснювати його функція в процесуальному плані, поки невідомо.

3) Ціни

Українські фінансисти звідусюди сурмлять про те, що це не реформа медицини, це реформа фінансів. І суть її в тому, щоб перерозподілити бюджет з однієї “годівниці” в іншу.

Посудіть самі:

Шунтування аорти – 130 тис.грн;
Репротезірованіе двох клапанів серця – 190 тис.грн;
Лікування цирозу печінки – 111 тис.грн;
Видалення каменя в жовчному, відкрита рана ліктя – 50 тис.грн;
Забій гомілки – майже 70 тис.грн.

Приблизно такі ціни були озвучені на одному із засідань наших законотворців. Як вам?

Більш того, в законопроекті йдеться, що держава заплатить тільки за ті види допомоги, які в “безкоштовному” пакеті. А цього пакета поки немає і що в нього буде входити, поки ніхто не знає.

4) Зарплата лікарів

Начебто все красиво і зрозуміло – 11-18 тис.грн / міс. Така сума передбачається в разі, якщо лікар обслужить близько 2000 пацієнтів на рік. Але тепер давайте порахуємо. У році близько 200 робочих днів. Щоб прийняти хоча б по 1 разу 2000 пацієнтів, слід приймати по 10 пацієнтів в день. А заповнення документів, лікарняних листів, напрямків? І крім того, невідомо, як бути лікарям, які не зможуть набрати свій мінімум (в 500 пацієнтів).

5) Дистанційна медконсультація

Ще одне сумнівне “нововведення”. Консультувати пацієнтів в селах лікарі будуть дистанційно (згідно з новоприйнятим законом про “телемедицину”). Сільські медзаклади забезпечать портативними міні-лабораторіями та фельдшерами для допомоги хворим. Консультувати і ставити діагнози будуть лікарі на відстані, по знімкам, які передадуть їм по інтернету (якщо він, звичайно, буде).

Найбільші ризики або підводні камені

У цьому розділі ми розповімо про те, що знаходиться глибше, ніж очевидні факти, і те, до чого ця реформа може привести.

1. Місцевий Саботаж

Лікарні повинні бути реорганізовані з комунальних в некомерційні підприємства, а така реорганізація здійснюється місцевою владою. А раптом вони не захочуть…?

2. Нерозуміння

Наш народ, в більшості, абсолютно не розуміє, що це за реформа і що на нас чекає. А незнання дуже часто може призвести до небажаних наслідків і неадекватної реакції (з чим, власне ми і боремося)

3. Тіньова медицина

Урядова дилема: як би його так визначити вартість послуг, щоб лікарі не пішли в тінь?

4. eHealth

Це база, в якій міститься інформація про всі амбулаторних даних пацієнта. І вона все ще не те, що не працює, вона навіть не тестувалася. А скільки часу може піти на те, щоб привести її в людський “функціонабельний” вигляд?

5. Плинність кадрів

З України незабаром можуть почати “витікати” ті кадри, які не знайшли свій мінімум клієнтів. І цей процес в рази збільшить лояльна польська політика в області працевлаштування іноземних лікарів.

Висновки

У нас все ще немає підстав для паніки. Багато чого ще не прийнято, багато чого ще не працює. І хто знає, можливо, до початку 2018 року нашим законодавцям вдасться створити диво і зробити цю реформу діючою, адекватною і дійсно проєвропейською!

 

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах