Три вовки в овечій шкурі: дарування, довічне утримання і спадок. ч.1 Договір довічного утримання

Згідно ст. 744 ЦКУ, за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає іншій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше цінне майно, натомість чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача доглядом довічно.

У Законі все просто, зрозуміло і досить вигідно. Але давайте зануримося глибше і розглянемо, так би мовити, всі потаємні сторони договору

Особливості договору:

  • підлягає державній реєстрації та нотаріальному посвідченню;
  • носить тривалий характер;
  • вимагає від набувача постійного виконання своїх обов’язків;
  • набувач не має права розпоряджатися (продавати, здавати, закладати) майно, поки відчужувач живий;
  • він є одним з найбільш оспорюваних договорів в суді.

Попередження на озброєння

Нижче наведемо найпоширеніший список причин, за якими такого виду договори часто визнаються судом недійсними. Але не переживайте! Ми розкажемо, як себе захистити.

! Спірне коло обов’язків

Щоб уникнути чвар на тему того, що саме і в якому розмірі ви зобов’язані виконувати по відношенню до відчужувача, Вам слід дотримуватися чотирьох основних правил:

1. Грошовий еквівалент або рента

Якщо не хочете, в разі виникнення судових спорів, доводити комусь, скільки разів і як ретельно ви прибирали квартиру або закуповували продукти, спростіть собі життя. Найміть професіонала-наглядача і платіть йому чітко обумовлену суму. Або ж платіть відчужувачу грошову суму (ренту), чітко прописану договіром (з умовою інфляції).

Важливо! Гроші найкраще переводити за допомогою банку або іншими зручними способами, щоб мати можливість документального підтвердження подібних переказів.

2. Чіткий перелік обов’язків

Якщо Ви бажаєте самостійно здійснювати нагляд за літньою людиною, будь ласка. Але для свого ж блага, якомога чіткіше пропишіть в договорі свої обов’язки: кількість відвідувань, суму виплат та ін.

 3. Щоденник відвідувань

Крім того, ведіть щоденник відвідувань із зазначенням часу приходу і переліку виконаних зобов’язань за кожне відвідування. По можливості, просіть відчужувача розписуватися в щоденнику для підтвердження Ваших записів.

4. Спілкування з сусідами

А це чисто людська порада. Чим привітнішими з сусідами Ви будете, тим більше свідків будуть на вашому боці, якщо раптом справа дійде до суду. Вітайтеся, розповідайте про те, що робите і як часто. І загалом, всіляко себе рекламуйте.

! Дієздатність

Згідно із ст. 746 ЦКУ, відчужувачем може бути будь-який громадянин, незалежно від віку, працездатності, стану здоров’я.

Це, звичайно, добре. Але, тим не менше, якщо договір довічного утримання буде укладено з недієздатною особою або, скажімо, наркоманом, вважайте, що суд Ви свідомо програли. Тому, обов’язково вимагайте від відчужувача довідки про його психічне і фізичне здоров’я.

! Спільна сумісна власність – як камінь для спотикання

Трапляється і таке, коли один з подружжя укладає договір довічного утримання, в той час, як другий в цьому договорі участі не бере. У цьому випадку важливо попередньо зробити одну дію:

Визначити точну частку співвласника-відчужувача в загальному спільному майні або ж визначити порядок користування цим майном. І все це краще зробити в письмовій формі в кількох примірниках.

І другий із подружжя точно не зможе заперечувати проти Вашого права на частину квартири.

! Відчужувач-довгожитель

А що ж робити, коли виконавець договору з яких-небудь причин вмирає раніше відчужувача? Дуже просто: всі права і обов’язки за договором, у разі смерті виконавця, переходять до його спадкоємців. Якщо ж спадкоємці відмовилися від спадщини або ж їх просто немає, договір вважається розірваним.

Коротке резюме

Перед тим, як укладати договір довічного утримання дайте собі відповідь на три питання:

  1. Чи забезпечені Ви настільки добре, щоб доглядати і утримувати літню людину?
  2. Чи готові Ви доглядати за Відчужувачем протягом досить тривалого часу?
  3. Чи достатньо Ви знаєте про квартиру і його власників?

А також пам’ятайте: договір довічного утримання може бути розірваний за рішенням суду в двох випадках:

1) на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від його вини;

2) на вимогу набувача.

Висновок: договір має право на існування. Але не варто ставитися до нього надто легковажно. З відчужувачем у Вас може і не виникнути ніяких проблем, а от із його родичами… Тому, перш ніж погоджуватися на укладання, зважте всі «за» і«проти», а також врахуйте всі можливі ризики.

Про договір дарування і про спадок ми поговоримо в наступних статтях. Далі буде…

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах