Трудові індульгенції. Як українці будуть викуповувати собі мінімальну пенсію

Разом з медреформою, про яку йшла мова в попередній статті, майже такою ж популярністю користується і пенсійна. Хочемо розглянути деякі найбільш спірні її аспекти.

Але щоб розуміти, що нас очікує в найближчому майбутньому на підставі пенсійної реформи уряду, потрібно знати, що ми маємо сьогодні.

По-перше, з 01 січня 2018 року піти на пенсію громадяни України зможуть в 60, 63 або 65 років залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.

По-друге, які є види трудового стажу:

1) загальний трудовий стаж – сумарна тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності;
2) страховий стаж – враховується при визначенні права на трудову пенсію сумарна тривалість періодів роботи та іншої діяльності, протягом яких сплачувалися страхові внески;
3) спец. трудовий стаж – періоди роботи на пільгових умовах.
4) безперервний трудовий стаж – тривалість останньої безперервної роботи в одній або декількох організаціях за умови, що перехід не перевищив встановлених законом термінів.

По-третє, є кілька видів діяльності, які включені в загальний трудовий стаж. Розділимо їх на орієнтовні 4 групи:

  1. Все, що пов’язано з доглядом: відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, догляд за дитиною до 3-ох років, догляд за дитиною-інвалідом, догляд за інвалідом, престарілим і т.д.;
  2. Служба в армії: термінова, нетермінова, перебування на фронті, а також в разі, якщо чоловік перебуває на фронті, а дружина у зв’язку з невідповідними умовами для працевлаштування не може знайти собі роботу;
  3. Дипломатична діяльність – на приклад, перебування за кордоном із чоловіком-дипломатом;
  4. Виплата допомоги по безробіттю та професійна підготовка (навчання, курси тощо)

По-четверте, розрахунок пенсійного стажу при нарахуванні пенсії:

Пенсійний стаж розраховується в місяцях. Причому, якщо за неповний місяць виплачена повна сума пенсійного внеску, то цей місяць зараховується, як повноцінний. В іншому випадку, за нього потрібно доплатити в установленому законом порядку.

Зарплата в конвертах в молодості – собі дорожче в старості

А тепер, власне, про самий сік нової реформи – викуп трудового стажу. Це нововведення – одне з найбільш обговорюваних останнім часом. І багато, що не дивно, дуже незадоволено очікують на перспективами.
Але давайте розберемося, що до чого. Пропонуємо це “що до чого” для зручності розсортувати по пунктах:

1. На кого впаде батіг реформи?

Від реформи постраждають ЛИШЕ ті, хто не працював офіційно. А таких у нас, щоб ви розуміли, 5 млн.осіб – тобто кожний третій.

2. Коли, власне, нам очікувати “покращення”?

Передбачається, що з 2021 року система запрацює “на повну катушку”. Якраз до цього часу у українців, які претендують на пенсію, накопичиться не менше 20 років страхового стажу. (якщо відраховувати від року, коли офіційно запрацювала електронна система обліку сум ЄСВ – 1 липня 2000 року). Але викуповувати відсутні року і місяця пенсії можна буде повноцінно вже з початку 2018 року

3. Що і скільки коштує?

Тепер трохи математики. Вартість одного місяця складе близько 704 грн. а це – 22% від мінімальної зарплати в 3200 грн. Для покупки стажу цю суму множимо на 2. Відповідно, місяць стажу обійдеться українцям в 1408 грн, рік – приблизно в 17 тисяч гривень. З 2018 року мінімальна зарплата буде збільшена до 3723 гривень, з цього випливає 816 гривень і 19 600 гривень відповідно.

4. Що ще нас чекає в 2021?

У 2021 році право на пенсію отримають ті, кому виповнилося 60 років, у кого є необхідна кількість загального стажу (30 років для жінок і 35 років для чоловіків) і не менше 20 років страхового “електронного” стажу. Ті, що не мають такого стажу і молодші 60 років вийдуть на пенсію пізніше. Крім того, починаючи з 2021 року “справжній” стаж щорічно буде збільшуватися на рік, і до 2035-го сягне 35 років. Тільки “відплативши” державі ці 35 років, можна буде претендувати на пенсію.

Наслідки

Наслідки з одного боку цілком прийнятні – нарешті ми зможемо привести в порядок питання пенсій. Люди почнуть отримувати білу зарплату, працювати офіційно. Іншими словами – ідилія.

Але з іншого боку, якщо задуматися над тим, що ж стало підгрунтям для прийняття подібних змін, можна злякатися. Все дуже просто – це економія держбюджету, але якою ціною?

– Через 5-10 років у людей не набереться 20 офіційних років страхового стажу, а в зв’язку з низьким заробітком, викупити недостачу вони також не зможуть, тому стане куди менше пенсіонерів, які отримують виплати (навіть мінімальні!);

– Такі люди змушені будуть “відпахати” ще +/- 3-5 років(в кращому випадку). І всім абсолютно все-одно на вік, стан здоров’я та умови праці. Це, в свою чергу, може привести до плачевних наслідків – підвищена смертність на робочих місцях. А ті, хто не дожив до пенсії, також, що логічно, отримувати її не будуть. А це що? Правильно, економія держбюджету;

– Якщо ж, людина примудрився напрацювати собі капітал достатній для викупу відсутніх років стажу, ці гроші знову ж підуть в держскарбницю. І знову ж таки держбюджет радіє.

А всі ці труднощі і величезні суми виплат в результаті зводяться, як ви думаєте, до чого? До того, що людина буде отримувати свою мізерну пенсію, щоб БУТИ ЗДАТНИМ звести кінці з кінцями і не померти від голодної смерті.

Замість висновків, само по собі напрошується питання. А чи потрібен взагалі трудовий стаж і вся ця метушня. А можливо просто відкладати собі гроші на безбідне існування в старості, скажімо, в найближчий банк і зовсім перестати покладатися на допомогу нашої держави…?

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах