Як вести бізнес, якщо ти – Русич

Ти – ідеальний бізнесмен. І все б добре, але одного разу ти прокинувся, а на дворі Х століття і ти – Русич-міщанин. Не біда! Твоя справа – не викликати підозр, а ми допоможемо тобі адаптуватися.

Почнемо з поняття “підприємництво”. Воно з’явиться тільки в 1734 році завдяки старанням Річарда Кантильона, який визначив поняття підприємництва, як діяльність людей з нефіксованими доходами, які платять відомі витрати виробництва, але заробляють невизначені доходи. Не зрозуміло? Припустимо …

В інтерпретації людини з 2017 року підприємництво – це ризикова економічна діяльність, спрямована на систематичне отримання прибутку від виробництва і продажу товарів, надання послуг, виконання робіт. Занадто важко? Можливо…

Пропонуємо варіант простий, міщанський:

Підприємництво (бізнес, комерція) – це можливість отримання прибутку від основного виду діяльності. У вашому випадку це може бути або ремесло, або купецтво – два основних види комерції на Русі.

Далі вам слід усвідомити: Русич для бізнесу – це не покарання, а благо. Духом підприємництва в Київській Русі пройнято все. Підприємці – це поки ще не окремий стан, а, скоріше, покликання, яким може займатися будь-хто: від міщанина до князя.

Як говорилося вище, на Русі є два види бізнесменів: ремісники і купці.

Ремісник – це ніхто інший, як дрібний підприємець. Він виконує базові операції з купівлі сировини для виробництва і реалізації свого товару. Ремесло приносить робочому прибуток і він зацікавлений в його примноженні. В цьому і проявляється його підприємницька сутність. Бобровники, смолокури, солевари та інші екзотичні професії – цілком прибуткові ніші для бізнесу в Х столітті.

Якраз в цей час ремісниче підприємництво перейшло на якісно новий і більш складний рівень. Ремісники розуміють, що їм зовсім не обов’язково особисто виконувати всю брудну роботу:

– Вони можуть вести переговори і заробляти гроші, використовуючи оплачувану працю більш кваліфікованих фахівців. Так з’явилися глави артілей.
– Більш того, вони можуть особисто не вступати в грошові взаємини, а реалізовувати свою продукцію за допомогою купців. Так з’явилися перші аналоги дистриб’юторів.

З появою глав артілей з’явилися і самі артілі (об’єднання фахівців одного ремесла, які виконують підрядні роботи на замовлення). Замовниками та підрядниками найчастіше виступають князі, бояри та інші можновладці.

Крім ремісників, чималу нішу в комерції Київської Русі займають купці – завзяті люди, які виконують операції з купівлі-продажу продукції (часто не своєї).

Так само, як і ремісники, купці мають схильність до об’єднання. Вони резонно зауважили, що одна голова – добре, а товариства “складничків” приносять більше доходів. Так, торговці вперше почали об’єднувати вклади, товар, розподіляти прибуток, а також всіляко один одного привілеюють.

Крім простих складніществ, купці об’єднуються навколо патронатного храму, називаючи один одного вже не просто купцями, а вульгарними (від слова “мито”) купцями. Найвідомішим об’єднанням вульгарних купців можна назвати “Іванівське Сто”. Воно ж – Новгородська Перша Гільдія. Купці можуть вести як зовнішню, так і внутрішню торгівлю.

Що стосується взаєморозрахунків між комерсантами, початок підприємницьких взаємин грунтувався на бартерних або товарообмінних операціях. І тільки в кінці ІХ століття в хід пішли перші гроші, а точніше, їх аналоги – куни (шкури білок і куниць).

На даний момент, в ходу гривні – шматки срібла певної форми і ваги. Життєдіяльність давньоруських підприємців разом з народним судом забезпечує і законодавство.

“Руська правда”, на приклад, дуже дружна з торгівлею і підприємництвом. У ній регулюються інститути стягнення боргів, неспроможності (злісна, нещасна), торгового кредиту і кредитних операцій.
“Правда Ярославичів” доповнює “Руську Правду”,  дуже, до речі, замінюючи кровну помсту грошовими штрафами.

А антиростовщичеський “Указ про рези” авторства Володимира Мономаха регулює кредитні відносини, встановлюючи розмір відсотка не вище 20%. (та й взагалі за часів Київської Русі брати великі відсотки по кредиту – зовсім не по-християнськи).

Кожне купецьке об’єднання має право на особистий статут, який покликаний регулювати їх діяльність і внутрішнє страхування учасників.

На довершення до всього, між бізнесменами та замовниками складаються цілком успішні договірні відносини.

І як приємний бонус для купців: державне законодавство дорожить їхнім життям. Якщо ти вирішиш вибрати саме цей шлях, за твою голову накладається штраф удвічі більший, ніж за голову простої людини – цілих 12 гривень. Приємно, чи не так?

Отже, якщо ви все-таки застрягли в Київській Русі Х століття, як бачите, ви можете реалізувати себе повною мірою. Справа за малим: не викликати підозр оточуючих і визначиться з конкурентоспроможними родом діяльності.

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах