З боргами в Європу не ходять

Високі тарифи ЖКГ – примха або нова умова євроінтеграції?

Обговорення оплати комунальних послуг не затихає вже кілька років. А у зв’язку з активною Євроінтеграцією, їх “популярність” в наступні декілька років тільки зросте. А все чому? Тому що – ОПТИМІЗАЦІЯ тарифів ЖКГ є одним з найважливіших пунктів Меморандуму МВФ. Щоб стати частиною Європи, ми, в першу чергу, повинні звести до спільного європейського знаменника нашу економіку. І перший удар припав саме на комунал.

Так чого ж нам чекати в найближчому майбутньому?

1) Монетизації житлових субсидій;
2) Зниження норм вживання індивідуального опалення з 5,5 до 4,5 куб. м. на 1 кв. метр і з 65 до 51 кВт / г за 1 кв. метр електроенергії.
3) Щоквартального перегляду цін на ЖКГ (Постанова КМУ № 758) з метою зрівняти українські ціни з середньоєвропейськими.
4) Ймовірного скасування оплати комунальних послуг в розстрочку. Даний пункт меморандуму все ще не затверджений.
5) І, звичайно ж, посилення покарань за борги ЖКГ. Про що і піде мова далі.

Чим далі в ліс, тим більше боржників

Тарифи ростуть і зарплати за ними не встигають. Як українці справляються оплатами? Статистика показала, що … так-сяк. Боржників стає все більше, а МВФ наполягає на посиленні санкцій. А що робить влада? Вони в першому читанні слухняно приймають закон “Про житлово-комунальне господарство”, який зобов’язує виплачувати 0.1% пені за кожний день прострочення. А по закінченню 30 днів з моменту виникнення боргу, загрожує відключенням послуг. Закон цей суперечливий і, на щастя, його подальше обговорення перенесено на 2018 рік. Але від цього не легше.

Нині, чинним законодавством також передбачаються певні заходи, що застосовуються до злісних противників тарифів ЖКГ. Так, останнім часом почали активніше арештовувати майно боржників, а в деяких випадках навіть продавати! В оплату боргу виконавчі органи не гребують нічим: ні старими телевізором, ні навіть квартирою! Хоча з останнім куди складніше.

Крім продажу майна, народу також забороняють виїзд з країни, що в цілому не так страшно на тлі всього іншого.

Але не все так похмуро, як здається на перший погляд.

Крізь густі хмари зобов’язань все ж пробиваються невеликі промені надії:

По-перше, щоб до вас могли застосувати арешт, конфіскацію та інші позбавлення, потрібно ДУЖЕ добре “постаратись” (згідно із законодавством, на 10 і більше мінімальних зарплат);
По-друге, тільки певна процедура (див. далі) і відповідне рішення суду зможе розв’язати руки охочим поживитися вашим майном;
По-третє, якщо борг все-таки трапився, у вас є можливість укласти з ЖЕКом договір про його реструктуризацію. Що дає вам можливість виплачувати суму заборгованості протягом певного часу в рівних або нерівних частинах.

Та сама процедура стягнення боргу …

Яка вона? Довга, сувора, нещадна …

Але дає боржникові не один, ні два, а цілих 5 шансів на виправлення:

Шанс №1. Боржник отримує поштою повідомлення про наявність боргу із проханням оплатити його;

Шанс №2. Якщо борг зростає і не сплачується, а про договір про реструктуризацію ніхто і не замислюється, на платника (а точніше, НЕплатника) подається судовий позов.

Невелика ремарка: якщо вашому боргу вже багато років (більше 3-х), а комунальне підприємство подає позов на всю суму заборгованості, у вас є можливість оскаржити позов на підставі закінчення строку позовної давності. В такому випадку вам необхідно буде оплачувати лише ту суму, яка накопичилася за три останні роки.

Якщо позов задоволено, судове рішення направляється виконавчим органам.

Шанс №3. У боржника є фора в 7 днів, щоб одуматися. В іншому випадку, виконавець відкриває провадження;

Шанс №4. Далі, або боржник співпрацює і домовляється про виплату боргу із зарплати/пенсії, або ховається та уникає виконавців. У другому випадку, про майно порушника збирається інформація в ЖЕКах і МРЕО, на яке надалі і накладається арешт.

Відповідно до статтей 50, 55 ЗУ «Про виконавче провадження» майно неплатників описується, про що йому вручається копія акта арешту-опису.

Шанс №5. Боржник все ще не реагує? Виконавець наймає оцінювача для оцінки арештованого майна. Після чого дає порушникові 10 днів на оскарження.

Фінальний крок виконавця: реалізація майна боржника на публічних торгах. Гроші від реалізації направляються на рахунок ДВС (державної виконавчої служби), а далі – в рахунок сплати боргу. А у нетямущого боржника є примарна можливість отримати на руки хіба що різницю.

Без колу, без двору …

Чи є у вас шанс залишитися без квартири? Є, але дуже мізерний.

Згідно ч. 3 ст. 47 Конституції України, позбавити громадянина житла можна лише на підставах, передбачених в законах, прийнятих ВР, і тільки після проголошення про це судового рішення.

Але навіть з цим у держави можуть виникнути проблеми.

Якщо проаналізувати житлове законодавство, можна виділити кілька основних причин для конфіскації житла:

1) систематичне псування об’єкта нерухомості;
2) використання житла не за призначенням;
3) порушення загальноприйнятих правил співжиття, коли заходи попередження і громадського впливу виявилися безрезультатними;
4) позбавлення батька і (або) матері батьківських прав і надалі визнане неможливим спільне проживання з дітьми, стосовно яких вони позбавлені батьківських прав;
5) визнання недійсним ордера на житло, на підставі якого отримана квартира (будинок), що відноситься до державної або комунальної власності; самовільне зайняття громадянами приміщення.

       Як бачите, про борг за оплату ЖКГ ні слова. Крім того, виконавці можуть зіткнутися з проблемами у вигляді альтернативного житла для тих, кого виселяють (чого немає, того немає) і малолітніх дітей (яких не можна виселяти ні під яким приводом).

       Не дивлячись на це, в Україні вже зафіксовано кілька випадків такої конфіскації …

Ніколи не здавайся!

Ось ви говорите – боржники, боржники! А невже комунальні служби завжди все роблять правильно? У статті про Елвіса http://dis-expert.com.ua/ua/juridichni-statti/vlasnist-zobov-yazuye-abo-yak-ne-stati-elvisom/ ми вже торкалися теми захисту своїх прав перед комунальниками. Хочемо доповнити її ще кількома нюансами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р N 630 передбачається:

 • Температура віконного скла в теплих квартирах в межах 10-12 градусів;
 • Температура гарячої води – не менше 50 ° С і не вище 75 ° С.
  • Якщо вона знижується до 45-49 ° С, оплата послуги зменшується на 10% за весь строк відхилення.
  • Якщо вода прогрівається від 40 до 44 ° С, то оплата за неї зменшується на 30%.
  • Якщо температура води нижче 40 градусів, за неї можна платити за тарифом холодної.
 • Тиск в водопровідних трубах розраховується для кожного будинку індивідуально. Але, тим не менш, ви також можете звернутися до постачальників з проханням усунути проблему (на приклад, поставити додатковий насос) і навіть подати на них до суду в разі ігнорування звернення.

Які можна зробити висновки?

 1. Європа – це не тільки добре, але й дорого;
 2. Як не крути, а за комунальні послуги треба платити і, бажано, вчасно;
 3. У злісних неплатників є шанс позбутися квартири;
 4. У вас більше можливостей для правового самозахисту, ніж здається на перший погляд;
 5. Читайте законодавство та статті “Діс-Експерт”, щоб знати більше.

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Ми в соціальних мережах